Dokumenty księgowe - jest to podstawowe miejsce, w którym znajdują się wszystkie dokumenty dodawane w systemie eKsięgowy. 
Dokumenty w tym miejscu rozpoczynają swoją drogę do rejestracji w systemie księgowym.
Grid wyposażony jest w wyszukiwanine po danej kolumnie, co w znacznym stopniu usprawnia identyfikację poszczególnych dokumentów.



możemy ustawić również widoczność kolumn w oknie

  • menu kontekstowe dostępne w dokumentach 


- edycja dokumentu 
- historia zmian - wszystkie zmiany na dokumencie 
- metryka - raport z obiegu dokumentu - dostępny przy statusie "przekazany do rejestracji"

Dostępne zakładki oraz ich przeznaczenie 



Dokumenty zarejestrowane - miejsce, w którym są zapisane dokumenty przekazane do rejestracji w systemie księgowym 


 
  • menu kontekstowe dostępne w dokumentach



- historia zmian; zapisane zmiany na dokumencie
- możliwość przywrócenia do dokumentów aktualnych, kiedy dokument zostanie usunięty z systemu księgowego - za pomocą tej funkcji operator może przekazać dokument do aktualnych w celu ponownej rejestracji
- metryka - raport z obiegu dokumentu



W tym oknie znajduje się również Filtr zaawansowany wyposażony w kilka ustawień pozwalających w dużym stopniu usprawnić pracę z dokumentami.

  • dodawanie dokumentów i ich tryb pracy 
w systemie eKsięgowy wyróżniamy dwa tryby pracy : tryb prosty oznaczony "P" i tryb rozszerzony "R"
  • tryb prosty charakteryzuje się możliwością ręcznego księgowania dokumentów oraz księgowania za pomocą schematów księgowych, które pochodzą z systemu finansowo księgowego
  • tryb rozszerzony charakteryzuje się bardzo dużą szybkością pracy ponieważ księgowanie odbywa się za pomocą wzorców zdefiniowanych w systemie finansowo księgowym.

Dodanie dokumentu

Księgowość - Dokumenty księgowe, zostaje wyświetlona lista dokumentów z możliwością dodania nowego dokumentu



po wybraniu przycisku widzimy kolejne okno, w którym mamy możliwość wyboru pozczegolnych funkcji celem automatyzacji weryfikacji oraz zapisania dokumentu



Edycja dokumentu - edytowany dokument zawiera wiele możliwości, w jednym miejscu użytkownik ma możliwość ustawienia, sparametryzowania oraz przygotowania dokumentu do rejestracji w systemie księgowym.
  • dokument rozszerzony R


Po lewej stronie dokumentu znajdują się dane, które pochodzą z dokumentu - prawa strona - po uruchomieniu OCR-a. Dokument można również wypełnić ręcznie porównując dokument w oknie podglądu.
  • menu poziom pierwszy - zastosowanie 
  • menu drugi poziom - zastosowanie 


zapisy księgowe w dokumentach rozszerzonych będą widoczne po zarejestrowaniu dokumentów w systemie księgowym,

  • kontrahent - sekcja, w której identyfikowany jest kontrahent z bazy, wprowadzony ręcznie lub przez OCR-a

Ikony - ich działanie 

  • opis dekretów - może być wpisywany ręcznie przez operatora lub pobierany ze słownika systemu księgowego
  • dane dodatkowe - wpis do rejestru

takie dane można ustawić podczas edycji dokumentu, przy rejestracji dokument będzie opatrzony wpisem w rejestrze.
  • rachunek bankowy z dokumentu - użytkownik ma możliwość dodania nowego rachunku bankowego i zapisania do kartoteki kontrahenta. Jeżeli po weryfikacji OCR-a takie konto występuje w kartotece, system je podpowiada i podaje informację, że konto jest wpisane. Drugi etap to weryfikacja czy kontrahent znajduje się na białej liście i czy jest czynnym podatnikiem, system również zazancza jego sprawdzenie. Cała weryfikacja jest zapisywana w kartotece kontrahenta i można ją sprawdzić w systemie.
  • Akceptacje dokumentów - edytowane dokumenty mogą zostać przekazane do kolejki akceptacji dokumentów. Akceptacja dokumentów powiązana jest z operatorami oraz użytkownikami oprogramowania eKsięgowy. System pozwala w prosty, zdefiniowany sposób włączyć dokumenty w mini obieg. Informacje o akceptacji dokumentów przekazywane są za pomocą poczty e-mail, (operator, użytkownik otrzymuje powiadomienie o nowych dokumentach do zaakceptowania). Powiadomienia również są przekazywane do użytkowników, operatorów mobilnych. Akceptacja dokumentów odbywa się za pośrednictwem list dystrybucyjnych lub listy użytkowników. Operator sam wybiera sposób przekazania.
Lista dystrybucyjna



Ręczna 

  • komentarze - rozmowy prowadzone między operatorami, użytkownikami. Wszystkie komentarze są zapisywane, można na nie odpowiadać.
  • pozycje dokumentu w stawkach  - informacje odczytane przez OCR-a lub wpisane ręcznie. Można rozbić na kilka pozycji w różnych stawkach. Każda linia ma możliwość księgowania wg MPK - miejsca powstawania kosztów. MPK jako słownik tworzy się w systemie eKsięgowy w ustawieniach. Po wybraniu odpowiedniego miejsca kosztów i przygotowaniu wzorca, system zarejestruje dokument   
 

MPK

  • dokument prosty P
Dokument prosty zawiera w większości takie same funkcjonalności jak dokument rozszerzony. Podstawowa różnica to księgowanie za pomocą schematów księgowych zrealizowanych w systemie ERP. Dokument prosty można również zaksięgować ręcznie na podstawie danych z dokumentu. 

  • schematy księgowe  - dostępne są po zapisie dokumentu z podstawowymi danymi,
  • księgowanie ręczne - przez przycisk dodaj,


  • etykiety - możliwość oznaczania dokumentów etykietą; w systemie można ustawić etykiety - globalne, które parametryzuje się w Module Administratora dla całej firmy oraz etykiety prywatne - ustawiane przez użytkownika na jego potrzeby przy pracy z systemem eKsięgowy,
  • Ocena dokumentu - pozwala na szybie zweryfikowanie i odczytanie przez opartora czy dokument został poprawnie wygenerowany i czy może zostać zarejestrowany w systemie finansowym. Ilość gwiazdek oraz ich kolor wizualnie podpowiada użytkownikowi jego stan. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu skraca przeglądanie dokumentów.